projekt domu alaska

Ile kosztuje budowa domu z keramzytu?

Domy z keramzytu to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią ekologiczne budownictwo i chcą jak najszybciej zamieszkać w nowym lokum. Keramzyt w formie prefabrykatów świetną alternatywą dla silikatów, porothermu czy gazobetonu. W naszym artykule przeanalizujemy, ile kosztuje budowa domu z keramzytu i co warto o niej wiedzieć. 

Czym jest keramzyt? 

Zanim przedstawimy orientacyjny koszt budowy domu z keramzytu, przypomnijmy, czym w ogóle jest keramzyt. To lekkie kruszywo powstaje w procesie wypalania popularnej skały osadowej – gliny. Obróbka gliny polega na tym, że jest ona wstępnie wyrabiana, a później suszona i podgrzewana w piecu obrotowym do temperatury 1100-1200°C. Przed włożeniem do pieca surowiec leżakuje, dzięki czemu zmniejsza się ilość zawartej w nim wody. 

Wysoka temperatura oddziałuje na strukturę rozdrobnionej gliny, która przybiera formę granulek i stopniowo zwiększa swoją objętość. Z gotowych, wypalonych kuleczek keramzytowych wytwarzane są pustaki i bloczki o charakterystycznej, chropowatej strukturze. Z połączenia betonu i keramzytu powstają prefabrykaty, płyty keramzytobetonowe, stosowane w budownictwie modułowym. 

Domy z keramzytu: opinie 

Projekty domów keramzytowych cieszą się obecnie dużym zainteresowaniem inwestorów prywatnych i biznesowych. Keramzyt zyskał bowiem wiele pozytywnych opinii. To materiał, który dobrze izoluje ciepło, jest surowcem wysokiej jakości, ognioodpornym i paroprzepuszczalnym, doskonale znosi zmienne temperatury i działanie promieni UV. 

Prefabrykaty z keramzytu są ekologiczne. Glina to bowiem naturalny surowiec, pozyskiwany z ziemi – nie zawiera sztucznych domieszek i nie wydziela toksycznych związków. Inwestorzy zwracają też uwagę na koszty domów z keramzytu. Cena prefabrykatów nie należy do najniższych, jednak inwestorzy zwracają uwagę na krótki czas realizacji projektów i związane z nim niższe wydatki na robociznę. 

Dom z keramzytu: koszt – od czego zależy? 

Ile kosztują domy z keramzytu? Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi, a ostateczny koszt zależy od wielu czynników, takich jak: 

  • wielkość budynku (metraż, ilość kondygnacji), 
  • zastosowane rozwiązania i technologie (w tym: ocieplenie ścian, rodzaj stolarki okienno-drzwiowej), 
  • typ projektu (gotowy lub opracowywany indywidualnie) 
  • lokalizacja i odległość inwestycji od siedziby podwykonawcy. 

Najtańsze są domy keramzytowe jednorodzinne jednokondygnacyjne, o bardzo prostej bryle na planie kwadratu lub prostokąta. Budynki te powstają zwykle na bazie gotowego projektu bez większych zmian i adaptacji. Czas realizacji domu do stanu surowego zamkniętego wynosi wówczas kilka tygodni. Dużym problemem bywa jednak dostęp do wyspecjalizowanej ekipy montażowej, co wydłuża czas budowy i zwiększa jej koszty. 

Ile kosztuje budowa domu z keramzytu? 

Ekologiczne i energooszczędne domy keramzytowe to dla wielu inwestycja życia. Ile kosztuje taki budynek w standardzie pod klucz lub w stanie deweloperskim? Polskie pracownie architektoniczne oferują różne warianty domów keramzytobetonowych – budynki o powierzchni użytkowej 70-100 m2 można postawić w cenie od 350 do 500 tys. zł (w stanie deweloperskim, ze stolarką okienno-drzwiową, instalacjami, posadzką i ociepleniem zewnętrznym).  

Im większy metraż, tym wyższy koszt budowy domu z keramzytu. Realizacja budynku parterowego z poddaszem użytkowym, o łącznej powierzchni 120-150 m2 to wydatek rzędu 500-600 tys. zł w standardzie pod klucz. Podany zakres cenowy obejmuje jedynie wartości przybliżone, ostateczna kwota zależy bowiem od specyfiki projektu oraz odległości działki od siedziby wykonawcy. 

Nowoczesne domy z keramzytu – cena za 1 m 

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie: ile kosztuje 1 m2 domu z keramzytu. Stawki są różne w poszczególnych miastach i województwach: od 2,5 do 3 tys. zł na Podlasiu czy Mazurach do 3-4 tys. zł w centralnej Polsce (Warszawa, Legionowo, Piaseczno), w Krakowie, Gdańsku oraz na Śląsku. Wskazane ceny dotyczą 1 m2 domu bez wykończenia, więc dodatkowo należy doliczyć koszt materiałów i robocizny.  

Średnia cena za 1 m domu z keramzytu w stanie deweloperskim, z poddaszem użytkowym, ścianami keramzytobetonowymi i żelbetowym stropem wynosi obecnie około 4 tys. zł. Na ostateczny koszt realizacji wpływa też w dużej mierze rodzaj zastosowanego pokrycia dachowego oraz marża firmy montażowej. Wykonawca dokonuje indywidualnej kalkulacji opłaty za transport i wyładunek prefabrykatów. 

Dom z keramzytu: stan surowy otwarty – cena 

Budowa domu w technologii keramzytowej do najtańszych nie należy, jednak w ostatecznym rozrachunku koszty można podzielić na dwie części: etap stanu surowego otwartego i pozostałe. W pierwszej fazie inwestycji niezbędny jest udział specjalistycznej ekipy montażowej, dysponującej między innymi dźwigiem i pojazdem do przewozu elementów wielkogabarytowych. Ile kosztuje dom z keramzytu w stanie surowym otwartym? 

Stawka za postawienie ścian nośnych domu parterowego bez poddasza użytkowego oscyluje w granicach 1800-2200 zł za 1 m2. W tej cenie większość firm, działających na polskim rynku, zapewnia: 

  • montaż ścian zewnętrznych wraz z izolacją (styropian), 
  • montaż ścian nośnych oraz działowych, 
  • budowę stropu drewnianego i pokrycia dachowego, obróbki blacharskie, podbitki. 

Po zakończeniu budowy ścian i dachu następuje montaż stolarki okienno-drzwiowej i instalacji elektrycznych, CO, wodno-kanalizacyjnych. Niektórzy inwestorzy wybierają wówczas innego podwykonawcę lub nawet kilka firm, oferujących niższe stawki za wykonanie poszczególnych zakresów robót. 

Domy z keramzytu – cena w 2022 

Ile wyniesie koszt budowy domu z keramzytu w 2022 roku? W związku ze stale rosnącymi cenami energii wzrastają koszty produkcji wszystkich materiałów budowlanych, w tym keramzytu i prefabrykowanych płyt keramzytobetonowych. Warto więc mieć na uwadze fakt, że ceny domów z keramzytu będą sukcesywnie rosły w 2022 roku (podobnie jak koszty domów drewnianych lub murowanych). 

Technologia keramzytowa ma jednak znaczącą przewagę nad technologią tradycyjną, ponieważ wiąże się z niższymi wydatkami na robociznę. Konstrukcja z prefabrykatów powstaje w ciągu zaledwie kilku tygodni (3-4 tygodnie) co pozwala inwestorom zaoszczędzić od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. 

Co sprawia, że domy z keramzytu są opłacalne w 2022 roku? To technologia, dzięki której ryzyko przestojów jest nieznaczne, budowa trwa niezależnie od warunków pogodowych, a inwestorzy nie muszą tracić czasu na zamawianie kolejnych partii materiałów czy przerwy technologiczne. Dynamiczne tempo realizacji robót powoduje, że koszt 1 m2 domu z keramzytu w wielu miejscowościach utrzymuje się na poziomie z 2021 roku. 

Wyślij wiadomość

Odpowiadamy do kilku godzin