Domy z keramzytu ­– na co zwrócić uwagę przy projektowaniu?

W obecnych, niestabilnych czasach, gdy ceny materiałów budowlanych i robocizny stale rosną, wiele osób wybiera domy z keramzytu. Dzięki zastosowaniu prefabrykatów czas budowy skraca się bowiem o kilka miesięcy, co daje duże oszczędności. Dobry projekt ma zaś kluczowe znaczenie w procesie realizacji inwestycji. Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu domu z keramzytu?

Budujesz dom z keramzytu? Sprawdź, jaki masz dojazd do działki

Na etapie planowania budowy domu z keramzytu zwróć uwagę na warunki terenowe i umiejscowienie swojej działki. Wraz z architektem przeanalizujcie szerokość oraz jakość dróg dojazdowych, pamiętając o tym, że elementy prefabrykowane bardzo dużo ważą i niełatwo manewrować przeciążonym, wielkogabarytowym pojazdem.

Masz działkę usytuowaną z dala od utwardzonej drogi, na gliniastym terenie lub w ścisłej zabudowie? Przed podjęciem decyzji o budowie koniecznie porozmawiaj z doświadczonym projektantem lub wykonawcą, by mieć pewność, że na etapie transportu i wyładunku płyt nie będzie żadnych problemów z wjazdem na Twoją posesję. Jeżeli droga dojazdowa jest wąska i nie ma szans na to, by przejechał po niej ciężki sprzęt, sprawdź, czy istnieje opcja przejazdu przed działki sąsiadów. Zdobądź stosowne zgody na piśmie.

Rozmieszczenie otworów okiennych, drzwiowych i gniazdek

Podczas projektowania domu z keramzytu bardzo ważną kwestią jest przemyślane rozmieszczenie drzwi, okien oraz gniazdek elektrycznych. Gdy materiał przyjedzie na plac budowy, ekipa od razu przystępuje do montażu i nie masz już możliwości dokonania żadnych zmian.

Prefabrykaty mają zwartą strukturę, więc wykonanie dodatkowych otworów na etapie wykończenia wnętrz i w późniejszych latach eksploatacji domu bywa naprawdę problematyczne. Musisz wówczas użyć specjalistycznych elektronarzędzi i pamiętać o tym, że nieprawidłowe nacięcia lub uderzenia mogą spowodować pękanie ścian. Jeśli więc nie chcesz wydawać pieniędzy na remonty i przeróbki, poświęć kilka dni, by razem z projektantem precyzyjnie ustalić, gdzie zlokalizować okna, drzwi czy puszki elektryczne.

Projekty domów z keramzytu: gotowe czy indywidualne? 

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy projektowaniu domu z keramzytu? Możesz korzystać z gotowego projektu lub zlecić przygotowanie indywidualnej koncepcji. Co wybrać? Wszystko zależy od tego, jaki masz budżet i oczekiwania. Wśród wielu gotowych propozycji z pewnością znajdziesz projekt, który przypadnie Ci do gustu. Jeśli jednak masz własne pomysły, jak powinien wyglądać Twój dom z keramzytu, zamów u architekta projekt szyty na miarę.

Wyślij wiadomość

Odpowiadamy do kilku godzin