projekt domu

Czym się różni dom pasywny od domu energooszczędnego? Sprawdź!

Chcesz płacić niskie rachunki za prąd, ogrzewanie oraz wodę? Jeżeli taki efekt chcesz osiągnąć, pora pomyśleć, czy nie warto zainwestować w domy pasywne. Zdecydować możesz się także na dom energooszczędny. Która inwestycja jest lepsza? Poznaj różnice w technologiach oraz zalety nowoczesnego budownictwa. 

Domy pasywne a dom energooszczędny – zużycie energii 

Co to jest dom pasywny? Najprościej mówiąc, jest to budynek, w którym roczne zapotrzebowanie na energię potrzebną do jego ogrzania nie przekracza 15 kWh/m2. W dodatku, dom ten ogranicza także zużycie energii pierwotnej, niezbędnej do przygotowywania ciepłej wody użytkowej oraz działania wszystkich urządzeń w nim się znajdujących do 120 kWh/m2. Aby takie rezultaty osiągać, budynek musi powstać w innowacyjnej technologii, gwarantującej maksymalną szczelność i wysoki poziom izolacji. Domy pasywne nie generują strat ciepła, dlatego wykorzystana do ich ogrzania niewielka ilość energii jest w zupełności wystarczająca. 

Dom energooszczędny, aby uzyskać podobne rezultaty cieplne co budynek pasywny, do celów grzewczych potrzebuje do 60 kWh/m2 rocznie. Energia pierwotna wykorzystywana jest natomiast w ilości do 180 kWh/m2. 

Projektujemy domy pasywne i dom energooszczędny. O czym trzeba pamiętać? 

Budownictwo pasywne oraz energooszczędne w znacznym stopniu odbiega od budownictwa tradycyjnego, dlatego musisz dokształcić się, jeżeli jest to Twoja pierwsza inwestycja tego typu. 

Każda budowa rozpoczyna się od projektu. Domy pasywne oraz energooszczędne mają prostą bryłę, która nie uwzględnia balkonów ani wykuszy. Dlaczego? Trudno te miejsca perfekcyjnie ocieplić i uszczelnić, a to w nowoczesnym budownictwie jest najważniejsze. Podstawową zasadą, jaką należy kierować się, jeżeli chcesz faktycznie stworzyć dom energooszczędny, jest utrzymanie współczynnika A/V na najniższym poziomie. 

Budowa domu energooszczędnego oraz pasywnego najczęściej uwzględnia zastosowanie jak największej ilości przeszkleń. Dzięki nim obiekt w naturalny sposób może pozyskiwać ciepło z promieni słonecznych. Jeżeli chodzi o układ pomieszczeń: 

  • strefa dzienna powinna znajdować się od strony południowej, czyli najlepiej nasłonecznionej, 
  • kuchnię, pomieszczenia techniczne i sanitarne należy usytuować z północnej strefy, 
  • brak garażu w strukturze budynku. 

Jakich materiałów należy użyć, aby powstał trwały, spełniający oczekiwania dom energooszczędny? Z czego buduje się domu pasywne? 

Może to będzie dla Was zaskoczeniem, ale to, czy powstaje dom energooszczędny czy pasywny, nie zależy od zastosowanych do jego budowy materiałów. Jak to możliwe? W nowoczesnym budownictwie znacznie większe znaczenie ma izolacja termiczna oraz wykorzystane materiały uszczelniające. Podstawą jest więc, aby dom energooszczędny oraz pasywny powstały z tworzyw charakteryzujących się niskim współczynnikiem przenikania ciepła. 

Wartości, o których musisz pamiętać to: 

  • dom energooszczędny – projekt powinien uwzględniać zastosowanie izolacji termicznej i materiałów uszczelniających o współczynniku przenikania ciepła do 0,20 W (m2*K), 
  • domy pasywne – współczynnik przenikania ciepła izolacji i materiałów uszczelniających powinien występować w wartości do 0,12 W (m2*K). 

Najczęściej izolację termiczną w nowoczesnym budownictwie wykonuje się przy użyciu styropianu grafitowego o bardzo niskim współczynników mającym nawet 0,031 W (m2*K) i grubości do 25 cm. 

Jakie ogrzewanie ma dom energooszczędny, a jakie domy pasywne? 

Dom energooszczędny nie wymaga zastosowania specjalistycznych systemów grzewczych. Wystarczy wybrać np. podłogowe ogrzewanie na podczerwień, które jest komfortowe, tanie w zastosowaniu oraz w pełni bezobsługowe. Nie ma co przepłacać za system, jeżeli Twój dom ma mniejsze zapotrzebowanie na energię cieplną. Do nowoczesnego budownictwa zalecane są także pompy ciepła oraz kotły kondensacyjne. 

Domy pasywne nie posiadają żadnej instalacji grzewczej. Jak to możliwe? Rolę systemu do ogrzewania przejmuje wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja. Powietrze zyskuje pożądaną temperaturę przez nagrzewnicę zasilaną pompą ciepła, którą z kolei wykorzystuje się także do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. 

Wyślij wiadomość

Odpowiadamy do kilku godzin